Fall Nationals X Champions Crowned

By Mike Hughes

News Main Photo

Friday, October 6, 2016 Photo Credit to Nick Schwien

     Xtreme Motorsports Fall Nationals X, fueled by Casey’s General Stores, took place this past weekend (Oct 6-8) with 260 race teams from several states on hand at RPM Speedway in Hays, KS.

     The Sport Compacts and Cruisers ran a complete show on Thursday, October 6, while the Hobby Stocks, Northern Sport Mods, Stock Cars and Modifieds ran their heat races and qualifiers on Friday night, with the last chance races, pole dashes and main events on Saturday night.

     On Saturday night, Johnny Scott of Cameron, MO, led all 40 laps enroute to a $5,000 winner’s check in the Modifieds.  A few cautions kept the field close, but Scott was able to outrun his brother Stormy to the checkers for the win.  Jeff Taylor of Cave City, AR, who won the event in 2012 was third, followed by 2009 winner David Murray Jr. of Oberlin.  Oklahoma’s Cole Traugott rounded out the top five.  Darrick Klima brought out the only red flag of the weekend when he rolled off turn one in his last chance race.  Darrick was okay but done for the night.

     It was a three-way battle for all 30 laps in the Stock Car main event with Jason Rogers of Selden, 3-time fall nationals winner Mike Nichols of Harlan, IA, and Casey ‘The Weiner’ Woken.  Rogers took the lead at the drop of the green and led Dominic Ursetta, Woken and Nichols.  Nichols squeezed by for the lead on lap 13, but Rogers regained the top spot on lap 17 and never looked back.  Nichols held on to the runner-up spot over Woken, followed by J.C. Howell of Texas, and Norton’s Jason Davis.

     Daniel Gottschalk of Ellis, who finished fourth in national points this season, claimed the top prize in the Sport Mods.  Gottschalk battled Dustin Daniels early on, with Daniels taking the lead on lap 4.  Gottschalk later regained the lead and led the field at the halfway mark in the 25-lap race and was first at the finish line when the checkers flew.  Dakota Sproul passed Daniels for second, with Robbie Conway and Tracy Holloway completing the top five.  Conway had the drive of the night.  Conway, from Westhope, ND, had problems Friday night and started 16th in his last chance race Saturday.  Conway charged to the front to win that race, then started 14th in the main event, where he worked his way to a fourth place finish.

     Oakley’s Brady Bencken won a multi-car battle to claim the top spot in the Hobby Stock feature.  Eric Cross took the lead when the green flag dropped, followed by Luke Wassom, Bencken, and Zach Olmstead.  Bencken passed Cross on lap 8 to take a lead he would not relinquish.  A caution on the final lap set up a one lap shootout, but Bencken held on for the victory.  ‘The Wild Child’ Garrett Hager finished second, trailed closely by Cross, Brendon Stigge and Wassom.

     Mitch Bolton of Grand Junction, CO, won his second fall nationals title in the Sport Compacts.  Bolton, who won back in 2013, took the lead on lap 3 from Richard Crow in the 15-lap caution filled race and drove away for an easy win.  Crow held on to second, followed by Brandon Wise, Toby Schwein and Lanny Bolton.

     Casey & Weston Kraus of Utica led all 15 laps to claim top honors in the Cruiser main event.

     Along with Xtreme Motorsports and Casey’s General Stores, other sponsors for the weekend were Rock Ridge Ranch, Pfeifer Dozer Service, Freedom Claims Management, Legacy Feeds, Global Oilfield Service, Dynamic Drivelines, Golden B Hydra Drilling, Budweiser, Long Wolf Services, Golden Q Sports Bar & Grill, and Carrico Implement.

     RPM Speedway officials want to thank all the sponsors, track help, drivers and fans for their support throughout the entire 2016 racing season.

           

RESULTS

IMCA Modifieds

Last Chance #1 (top 3 advance): 1. Corey Lagroon, 2. Eddie Belec, 3. Mike Lunow, 4. Mike Petersilie, 5. Kyle Olberding, 6. Garrett Sporhase, 7. Ryan Gaylord, 8. Kurtis Pihl, 9. Henry Henderson, 10. Grant Florence, 11. Tanner Black (DNF), 12. Braxton Yeager (DNF), 13. Matt Henke (DNF), 14. Matt Fabrizius (DNF), 15. Aaron Monie (DNF).

Last Chance #2 (top 3 advance): 1. Jeremy Zorn, 2. Jeremy Frenier, 3. Corey Burch, 4. Tyler Sutton, 5. Scott Smith, 6. Nick Link, 7. Dusty Springer, 8. Dave Pedersen, 9. Jesse Richter, 10. Jay Steffens, 11. Ryan Heger, 12. Chad Taylor, 13. Greg Sharpe, 14. Anthony Roth (DNF), 15. Rick Taylor (DNF).

Last Chance #3 (top 3 advance): 1. Brady Coen, 2. Justin Yeager, 3. Tripp Gaylord, 4. Brian Knoell, 5. Michael Hale, 6. Ronnie Hill, 7. Kyle Rohleder, 8. Josh Blumer, 9. Terry Fletcher, 10. Jerry Phillips, 11. Marty Clark (DNF), 12. Jordy Nelson (DNF), 13. Brian Calhoon (DNF), 14. Jimmy Reeves (DNS).

Last Chance #4 (top 3 advance): 1. Nate Moore, 2. Bert Beech, 3. Tim Watts, 4. Jon Plowman, 5. Tracy Link, 6. Clinton Hockersmith, 7. Greg Gustus, 8. Kevin Gray, 9. Jack Kirchoff, 10. Danny Keller, 11. Ricky Thornton (DNF), 12. Darrick Klima (DNF), 13. Joel Lane (DNF).

Feature: 1. Johnny Scott, 2. Stormy Scott, 3. Jeff Taylor, 4. David Murray Jr., 5. Cole Traugott, 6. John Hansen, 7. Clay Money, 8. Steven Bowers Jr., 9. Corey Lagroon, 10. Nate Moore, 11. Justin Yeager, 12. Corey Burch, 13. Jeremy Frenier, 14. Eddie Belec, 15. Clay Sellard, 16. Dylan Sherfick, 17. Tripp Gaylord, 18. Brady Coen, 19. Mike Lunow, 20. Bert Beech, 21. Tyler Frye (DNF), 22. Jeremy Zorn (DNF), 23. Dominic Ursetta (DNF), 24. Tim Watts (DNF).

IMCA Stock Cars

Last Chance #1 (top 4 advance): 1. Ron Hartman, 2. Mike Petersilie, 3. Josh Schweitzer, 4. B.J. Wagoner, 5. Jeff Tubbs, 6. Josh Crombie, 7. Chris Heim, 8. Bryan Rigsby, 9. Brian Labonte, 10. Kyle Pfeifer, 11. Robert Rutherford, 12. Aden Clark, 13. Marlin Hogie, 14. Arnold Williams (DNF), 15. Austin Walker (DNF), 16. Tyson Canas (DNF).

Last Chance #2 (top 4 advance): 1. Michael Pepper, 2. Justin Bussell, 3. Jason Kreft, 4. Jody York, 5. Nick Tubbs, 6. Daniel Gottschalk, 7. Chase Conaway, 8. Cary White, 9. Tanner Portenier, 10. Ondre Rexford, 11. Brad Labonte, 12. Will Bauer, 13. Chris Oliver, 14. Dave Plowman (DNF), 15. Justin Merriman (DNF).

Last Chance #3 (top 4 advance): 1. Tyler Tipton, 2. Jason Schoenberger, 3. Kevin Wagoner, 4. Aaron Gray, 5. Cody Graham, 6. Tanner Thiel, 7. Cody Zimmerman, 8. Shannon Maughlin, 9. Ryan Wark, 10. Craig Miller, 11. Lloyd Meeske, 12. Don Schweitzer, 13. Dusty Witthuhn, 14. Landon Maddox, 15. Brady Bauer, 16. Beau Deschamp (DNS).

Feature: 1. Jason Rogers, 2. Mike Nichols, 3. Casey Woken, 4. J.C. Howell, 5. Jason Davis, 6. Justin Bussell, 7. Dominic Ursetta, 8. Angel Munoz, 9. Chad Sterling, 10. B.J. Wagoner, 11. Shaylon Holloway, 12. Jim Powell Jr., 13. Tyler Tipton, 14. Mike Petersilie, 15. Jason Kreft, 16. Colin Heim, 17. Kevin Wagoner, 18. Jason Schoenberger, 19. Jeff Tubbs, 20. Aaron Gray, 21. Bruce Plumisto, 22. Jody York, 23. Michael Pepper (DNF), 24. Josh Schweitzer (DNF).

IMCA Northern Sport Mods

Last Chance #1 (top 4 advance): 1. Tyler Watts, 2. Robby Rosselli, 3. Eric Pfeifer, 4. Pat Bedore, 5. Mike LeMay, 6. Brian Davidson, 7. Steven Lewis, 8. Toby Witthuhn, 9. Kamren Gruber, 10. Christopher Harmon, 11. C.J. Pfannenstiel, 12. Don Strecker, 13. Madison Reed (DNF), 14. Jeremy Sigler (DNF), 15. Tanner Brunson (DNF), 16. Dalton Blow (DNF).

Last Chance #2 (top 4 advance): 1. Robbie Conway, 2. Cody Pancake, 3. Zach Schultz, 4. Kelly Henderson, 5. Brian Murphy, 6. Jason Gray, 7. Terry Collins, 8. Brady Skrdlant (DNF), 9. Brian Conness (DNF), 10. J.R. Ewing (DNF), 11. Brenden Damon (DNF), 12. Dillon Schultz (DNF), 13. Adam Stenzel (DNF), 14. Jamie French (DNF), 15. Eric Chab (DNF), 16. Aaron Hilderman (DNF).

Last Chance #3 (top 4 advance): 1. Tracy Holloway, 2. Brian Cross, 3. Brett Berry, 4. Jacob Olmstead, 5. Ryan Moser, 6. Kevin Tabor, 7. Adam Weber, 8. Kenny Jones, 9. Gage Coen, 10. Ernie Drown, 11. Ethan Zweygardt, 12. Becky Dechant, 13. Brock Berry (DNF), 14. Eric Munoz (DNF), 15. Joey Maupin (DNF).

Feature: 1. Daniel Gottschalk, 2. Dakota Sproul, 3. Dustin Daniels, 4. Robbie Conway, 5. Tracy Holloway, 6. Kyle Stallbaumer, 7. Trenton Kleweno, 8. Eric Pfeifer, 9. Tyler Watts, 10. Rodger Peck, 11. Trent Roth, 12. Cody Pancake, 13. Shane Meeks, 14. Matthew Crowell, 15. Robby Rosselli, 16. Brock Beeter, 17. Tanner Portenier, 18. Brian Cross, 19. Kelly Henderson, 20. Zach Schultz (DNF), 21. Jacob Olmstead (DNF), 22. Brett Berry (DNF), 23. Pat Bedore (DNF), 24. Blaine Walt (DNF).

IMCA Hobby Stocks

Last Chance #1 (top 6 advance): 1. Brandon Beeter, 2. Jason Fusselman, 3. Andrew Bertsch, 4. Austin Davis, 5. Reagan Sellard, 6. Brady Weinman, 7. Tanner Jones, 8. Tommy Fose, 9. Reid Phil, 10. Danny Schulte, 11. Mike Kennedy, 12. Josh Barnhart, 13. Tyler Walker, 14. Spencer Hilbrink, 15. Roger Garrison, 16. Larry Bouton Jr. (DNF), 17. Robbie Kosmacek (DNF).

Last Chance #2 (top 6 advance): 1. Duane Wahrman, 2. Sterling Sorenson, 3. Cody Ghumm, 4. Cody Williams, 5. Tyrel Smith, 6. Wade Wagonblast, 7. Adam Goff, 8. Neil Normandin, 9. Nick Ronnebaum, 10. Brady Larkus, 11. Michael Johnson, 12. Joel Dix, 13. Brett Henke (DNF), 14. Mark Normandin (DNF), 15. Jason Mcclung (DNF), 16. G.W. Fuller (DNF).

Feature: 1. Brady Bencken, 2. Garrett Hager, 3. Eric Cross, 4. Brendon Stigge, 5. Luke Wassom, 6. Brandon Beeter, 7. Shay Simoneau, 8. Jason Fusselman, 9. Zach Olmstead, 10. Andrew Bertsch, 11. Duane Wahrman, 12. Sterling Sorenson, 13. Andrew Burg, 14. Cody Ghumm, 15. Tyrel Smith, 16. Cody Williams, 17. Trever Haas, 18. Brady Weinman, 19. Reagan Sellard, 20. Brian Stich, 21. Austin Davis, 22. Wade Wagenblast, 23. Jacob Wolsleben, 24. Jason Cleveland (DNS).

IMCA Sport Compacts

Feature: 1. Mitch Bolton, 2. Richard Crow, 3. Brandon Wise, 4. Toby Schwein, 5. Lanny Bolton, 6. Billy Turner, 7. Art Herzog, 8. Austin Plumisto, 9. Dean Herzog, 10. Kiowa Higdon, 11. Randy Murphy, 12. Chandler Schoenberger, 13. Derek McDonough (DNF), 14. Kyle Benoit (DNF), 15. Travis Thelander (DNF), 16. Amber Bird (DNF), 17. Jakob Schwein (DNF), 18. Jim Buss (DNF), 19. Paul Whittenburg (DNF), 20. Lezley Tubbs (DNF).

Cruisers

1. Casey Kraus/Weston Kraus, 2. Shaun Woods/Harlan Kuntsch, 3. Dalton Bauer/Dee Bauer, 4. Nicole Woods/Seth Cleveland, 5. Jeff McQuade/Justin Schwein, 6. Cody Hoss/Brady Hoss (DNF), 7. Justin Yarmer/Levi Ryan (DNF).